دوشنبه ۲۰ تیر ۱۴۰۱ ۰۸:۱۰
بیانیه پایانی نشست مدیران مراکز رشد کشور در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان؛

از تدوین شاخص‌های عملکردی برای مراکز رشد تا تسهیل‏گری برای حضور واحدهای صنعتی در این زیست‌بوم‏‌ها

در پایان نشست مدیران مراکز رشد فناوری کشور در شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، دکتر سید مهدی حجازی، معاون توسعه فناوری شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با تاکید بر اصل شبکه‌سازی در بین واحدهای مستقر در مراکز رشد، بیانیه این نشست را قرائت کرد.
دوشنبه 20 تیر 1401 - 08:10

به گزارش روابط عمومی‌شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان، متن این بیانیه به این شرح است:

ما مدیران و کارشناسان مراکز رشد فناوری کشور شرکت کننده در نشست سالانه مورخ 15 و 16 تیر در محل شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در موارد زیر اتفاق نظر داشته و از معاونت محترم فناوری و نوآوری وزارت عتف پیگیری اجرایی شدن آن­ها را خواستاریم:

 1. براساس باز تعریف جدید از ناحیه‏های نوآوری، پارک‏های علم و فناوری و مراکز رشد فناوری، این زیست بوم‏ها در رشد اقتصاد ملی و ایجاد تحول صنعتی نقش‏آفرینی می‏کنند. تسهیل‏گری برای حضور واحدهای صنعتی بزرگ هر استان در این زیست‏بوم‏ها، برقرار ساختن ارتباطات فراملی و بین‏المللی (همکاری با پارک‏های بین‏المللی و کارگشایی در زمینه صادرات) و به‏کارگیری همه بازیگران موثر در فن‏آفرینی و تجاری‏سازی (سرمایه‏گذاران، صندوق‏های سرمایه‏گذاری خطرپذیر، نهادهای مالی و ...) از جمله راهبردهایی است که وزارت عتف نقش ارزنده‏ای دارد.
 2. با عنایت به جایگاه نیروی انسانی توانمند در کیفیت ارائه خدمات به واحدهای فناور و نوآور، با توجه به‌ حضور ارزشمند مدیران محترم معاونت فناوری و نوآوری و شنیدن دغدغه‌های مدیران و کارشناسان مراکز رشد و قول مساعد جناب آقای دکتر رضایی‌فر مدیر کل محترم پشتیبانی امور فناوری و نوآوری وزارت عتف و همچنین جناب آقای دکتر صفدری مشاور محترم معاونت فناوری و نوآوری در نشست مدیران مراکز رشد در سال مزین به نام تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین، شاهد شروعی مجدد و اهتمام مجدانه برای پیگیری شرایط تبدیل وضعیت استخدامی همکاران به عنوان یک دغدغه اصلی و عامل انگیزشی تاثیرگذار و توان‌افزا باشیم. همچنین در حال حاضر، مراکز رشد با محدودیت جدی در جذب منابع انسانی کارآمد برای پیشبرد راهبردهای اساسی مواجه هستند. در این راستا انجام اصلاحات در آیین نامه استخدامی اعضای غیر هیات علمی و هیات علمی، اصلاح دستورالعمل ارتقاء نیروی انسانی در پارک­های علم وفناوری و مرکز رشد، (بازنگری در قوانین مرتبط با ساختار سازمانی مراکز رشد و نحوه تعیین حقوق و دستمزد) بسیار ضروری به نظر می‏رسد.
 3. تدابیری اتخاذ شود تا پارک‏های علم و فناوری دانشگاه­ها و پژوهشکده­های هر استان با مراکز رشد همکاری لازم را داشته باشند.
 4. در حال حاضر مشکلات متعددی در زمینه اخذ مجوزهای قانونی واحدهای فناور بخصوص در زمینه محیط‏زیست، تجهیزات پزشکی و سلامت، کارت بازرگانی و ... وجود دارد. پیگیری وزارت عتف در سطح هیات وزیران دراین خصوص ضروری است.
 5. آموزش مستمر و انتقال تجربیات پارک­ها و مراکز رشد برتر به مدیران و کارشناسان مراکز رشد فناوری کشور و برنامه‏ریزی دقیق و تدوین تقویم سالانه آموزشی و برگزاری این دوره­ها با حمایت معاونت فناوری و نوآوری وزارت عتف انجام شود.
 6. تعدد مراکز رشد در استان‌ها از یک سو نویدبخش توسعه زیست‏بوم فناوری در کشور است و از سوی دیگر، لزوم نگاه سیستمی یکپارچه به­منظور پرهیز از موازی‏کاری، هدر‏رفت منابع ملی، استفاده از ظرفیت‏ و هم‏افزایی را طلب می‏نماید. سیاست‏های وزارت عتف در این راستا نقش کلیدی دارد.
 7. افزایش اعتبار دستیار فناوری برای مراکز رشد، ضروری است.
 8. ایجاد مرکز مدیریت دانش متمرکز در سطح کشور جهت تبادل و به اشتراک گذاری دانش و تجربیات میان پارک­ها و مراکز رشد کشور لازم است.
 9. تدوین شاخص­های عملکردی برای مراکز رشد، ضروری است.
 10. با توجه به اینکه مراکز رشد پژوهشگاه بستر خوبی برای فعالیت شرکت های فناور تخصصی هستند، به توسعه زیرساخت های تجاری­سازی فناوری در پژوهشگاه­ها توجه شود.
 11. امکان استفاده از ظرفیت فضای مازاد دستگاه­ها و نهادهای دولتی استان­ها جهت استقرار واحدهای فناور مستقر پارک­ها و مراکز رشد علم و فناوری فراهم شود.
 12. سامانه متمرکز در وزارت عتف (شبیه دانش بنیان) به­منظور دسترسی عموم به اطلاعات هسته­ها و واحدهای فناور عضو پارک­ها و مراکز رشد کشور ایجاد شود.
 13. با توجه به لزوم تخصص‌گرایی در زیست بوم نوآوری و فناوری کشور، ظرفیت‌ها و استعدادهای منطقه‌ای، توسعه و راه‌اندازی مراکز رشد و نوآوری موضوعی و تخصصی به عنوان مهم‌ترین رهیافت توسعه زیست بوم مورد توجه قرار گیرد و از ایجاد مراکز رشد و نوآوری جامع یا مراکز با ماموریت غیرشفاف جلوگیری به عمل آید.

امتیاز شما