تعداد بازدید : ۳۵۴
یکشنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۱ ۰۹:۱۰

دوره آموزشی فیلمنامه نویسی انیمیشن؛ پاسخی مناسب به نیاز علاقه مندان انیمیشن

دوره آموزشی فیلمنامه نویسی انیمیشن پاسخ مناسبی است به نیاز علاقه مندان انیمیشن که می خواهند در یک دوره کامل و فشرده با رمز و رازهای نویسندگی انیمیشن آشنا شوند.

مرکز رشد، نوآوری و آموزش های آزاد دانشگاه صداوسیما اقدام به طراحی و برگزاری مرحله جدید دوره‌های مهارتی به صورت حضوری و مجازی کرده است. یکی از این دوره‌ها، فیلمنامه نویسی انیمیشن است که توسط استاد حمیررضا حافظی، تدریس می‌شود.

هدف از برگزاری این دوره، پاسخ مناسب به نیاز علاقه مندان انیمیشن است که می خواهند در یک دوره کامل و فشرده با رمز و رازهای نویسندگی انیمیشن آشنا شوند. این دوره قصد دارد ضمن آموزش اصول و مبانی فیلمنامه نویسی پویانمایی، خلاقیت نویسندگی هنرجویان را در هر سطحی که باشند، پرورش داده و آنها را برای فیلمنامه نویسی انیمیشن توانمند سازد. در این دوره فراگیران زیر نظر مدرس، نوشتن فیلمنامه انیمیشن را گام به گام از سوژه یابی تا آخرین مراحل نگارش متن، تجربه می‌کنند.

هنرجویان دوره باید بتوانند با استفاده از دانش و مهارت های نویسندگی انیمیشن، کلیه مراحل نگارش فیلمنامه انیمیشن را از ایده اولیه تا متن نهایی به درستی انجام دهند.

علاقه به دنیای انیمیشن و بالاخص فیلمنامه انیمیشن، مهمترین پیش نیاز این دوره است، و اگر فراگیران تکالیف هفتگی و تمرین‌های کارگاهی آنلاین کلاس را جدی گرفته و به درستی انجام دهند، دانش و مهارت های لازم برای نوشتن فیلمنامه انیمیشن را کسب خواهند کرد.

در این دوره، مطالبی همچون ایده یابی و ایده پردازی: تکنیک های نویسندگی خلاق برای دست یابی به ایده‌های بکر و جذاب انیمیشن، بیان مضمون: ارزیابی و پرورش مضمون، خلق شخصیت: خلق شخصیت های منحصر به فرد انیمیشن  و فنون شخصیت پردازی، داستان پردازی: هفت عنصر بنیادی داستانگویی دراماتیک، ساختار بخشی به داستان: الگوی داستانی کلاسیک سه پرده ای، ساختار اسطوره ای: الگوی داستانی «سفر قهرمان» بیان شده و در انتهای دوره طرح نهایی فیلمنامه شامل جمع بندی و تلفیق ایده، مضمون، شخصیت، داستان و ساختار با نوشتن طرح نهایی فیلمنامه و دیالوگ نویسی شامل دیالوگ های مؤثر و جذاب و همچنین فانتزی نویسی شامل فنون و شگردهای فانتزی نویسی توسط دانشپذیران و با راهنمایی مدرس دوره، تهیه خواهد شد. نگارش فیلمنامه کامل شامل صحنه پردازی فیلمنامه انیمیشن و نوشتن فیلمنامه نهایی، آخرین مرحله آموزشی این دوره ی آموزشی است.

شایان ذکر است که استاد حمیدرضا حافظی سوابقی همچون عضویت در کانون فیلمنامه نویسان سینمای ایران و رتبه اول گرایش کارگردانی انیمیشن از دانشگاه صدا و سیما، بیست سال سابقه کار در سازمان صدا و سیما با عنوان شغلی کارگردان فیلم، سه دهه سابقه فیلمنامه نویسی و کارگردانی آثار داستانی زنده و انیمیشن و کسب جوایز متعدد، تدریس در دانشگاه صداوسیما و دانشگاه سوره از سال ۸۳ تاکنون و تدریس در چهار دوره بین المللی مرکز آموزش سازمان صدا و سیما  را در کارنامه خود دارد.

امتیاز شما